Premier rządu Polski na audiencji u papieża Franciszka

Polska wizja zjednoczonej Europy wpisuje się w idealny sposób w wizję Europy papieża Franciszka, myślimy bardzo podobnie w większości tematów – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Watykanie po audiencji u papieża.

Morawiecki został w poniedziałek przyjęty w Stolicy Apostolskiej na audiencji u papieża Franciszka, która trwała ponad pół godziny. Po audiencji premier wręczył papieżowi prezenty, w tym ikonę, koszulkę piłkarskiej reprezentacji Polski z podpisami zawodników z numerem 100 i napisem „Franciszek”, obraz z kardynałem Stefanem Wyszyńskim oraz zdjęcie z papieżem Piusem XI; był on – jak mówił premier – jednym z dwóch oficjalnych przedstawicieli, którzy nie opuścili Warszawy w trakcie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Szef rządu spotkał się także z sekretarzem stanu Watykanu kardynałem Pietro Parolinem.

Podczas briefingu dla dziennikarzy premier ocenił rozmowę z papieżem Franciszkiem jako „ciepłą i serdeczną”. Wśród tematów rozmowy wymienił m.in. pomoc ludziom w okolicznościach niższego wzrostu gospodarczego oraz zagrożenia „zoligarchizowanego” systemu społecznego.

„Opowiedziałem papieżowi o naszej drodze wychodzenia z komunizmu, z postkomunizmu, bardzo wiele z tych naszych doświadczeń, a właściwie wszystkie papieżowi się podobały. Mówiłem także o naszych programach społecznych połączonych z walką z przestępczością podatkową” – powiedział Morawiecki.

Szef rządu mówił też, że rozmowa z papieżem dotyczyła również bieżącej sytuacji w Rosji i na Ukrainie, a papież – jak relacjonował premier – szczególnie zainteresował się tym, jak Polska stara się rozładowywać napięcia w tej części Europy.

„Była to niezwykle ciepła rozmowa, rozmawialiśmy trochę na tematy osobiste, (…) papież Franciszek pytał o naszą rodzinę, ale też o tematy ogólnoeuropejskie” – mówił premier.

„Tak jak nasz wielki Polak papież Jan Paweł II mówił, że Europa potrzebuje dwóch płuc, to papież Franciszek chyba idzie jeszcze dalej, jeśli mogę tak powiedzieć, bo chce zjednoczonej Europy, ale Europy bardzo różnorodnej. Ta wizja Europy jest bardzo bliska wizji Europy, którą my reprezentujemy” – dodał.

Morawiecki relacjonował, że w trakcie spotkania papież użył porównania, że jedność europejska nie może być „jak doskonała kula”, tylko jak „spójny wielościan”.

„My tak chcemy budować Europę ojczyzn, ale jednocześnie tę tożsamość naszych państw, narodów chcemy utrzymywać, podtrzymywać i pielęgnować i muszę powiedzieć, że nawet byłem trochę zaskoczony, jak bardzo mocno papież Franciszek potwierdził, że ta nasza polska wizja zjednoczonej Europy, ale Europy ojczyzn w idealny sposób wpisuje się w jego wizję Europy” – podkreślił szef rządu.

Morawiecki ocenił, że z papieżem Franciszkiem mówili „jednym głosem”, jeśli chodzi o stosunek do UE i Brukseli. Według premiera papież z dużym uznaniem wypowiadał się na temat polityki solidarności oraz polityki prorodzinnej polskiego rządu.

Rozmowa – jak zaznaczył szef rządu – dotyczyła także kwestii tożsamości europejskiej. „Niezwykle się cieszę, że papież postrzega Polskę jako filar budowy wartości Europy XXI wieku, bo ja też tak patrzę na Europę jako na kontynent wielkiej nadziei, który potrzebuje swoistego renesansu” – dodał Morawiecki.

Samą rozmowę premier ocenił jako „budującą i krzepiącą”. „Cieszę się, że z głową Kościoła katolickiego myślimy tak bardzo podobnie, właściwie można powiedzieć w ogromnej większości tematów identycznie” – dodał.

Szef rządu pytany, jakie stanowisko przedstawił w trakcie rozmowy Franciszek w sprawie migracji, odpowiedział, że papież widzi tę kwestię „dokładnie tak samo” jak polski rząd. „Papież absolutnie zgadza się z naszą polityką” – powiedział premier.

Morawiecki relacjonował, że papież był także zainteresowany sprawą Ukrainy i utrzymania jej integralności. Premier poinformował, że w trakcie rozmowy mówił m.in. o przyjmowanych w Polsce migrantach z Ukrainy, Czeczenii czy Uzbekistanu.

Na zakończenie wizyty w Watykanie premier wraz z rodziną złożył również kwiaty oraz modlił się przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra. Była to pierwsza wizyta Morawieckiego w Watykanie w roli szefa rządu.

Premier Morawiecki wraz z rodziną złożył kwiaty i odmówił modlitwę przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Na szarfie wiązanki złożonej przez szefa rządu napisano: „Wielkiemu synowi polskiej ziemi św. JP II z darem serca premier RP Mateusz Morawiecki AD 04.06.2018 r.”

2 kwietnia minęło 13 lat od śmierci kanonizowanego w 2014 roku św. Jana Pawła II. Obecnie grobowiec papieża znajduje się w Kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra. Trumna ze szczątkami została tam przeniesiona po beatyfikacji papieża w 2011 roku.

Wizyta przy grobie papieża w Bazylice św. Piotra była ostatnim punktem pobytu szefa polskiego rządu w Watykanie. Wcześniej premier Morawiecki został przyjęty na audiencji u papieża Franciszka. Była to pierwsza wizyta Morawieckiego u papieża w roli szefa rządu.